Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Кто on-line?


 
«  Вересень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30


 

Головна » 2013 » Вересень » 7 » Маловисківському району – 90 років
09:29
Маловисківському району – 90 років
    7 вересня у районному центрі, місті Мала Виска, відбулися урочистості з нагоди 90-річниці з часу утворення Маловисківського району. З історичних відомостей, що їх свого часу зібрав колишній директор районного історико-краєзнавчого музею, Заслужений вчитель України Григорій Миколайович Перебийніс, можемо дізнатися, яким непростим був шлях Маловисківщини до сформованого у нинішніх межах адміністративно-територіального устрою.
      
    У сьогоднішніх межах район сформувався з 4 січня 1965 року після відповідного указу Президії Верховної Ради УРСР, що стосувався територіально-адміністративного формування Маловисківщини, проте за часовий відлік створення району прийнято вважати 1923 рік, коли Мала Виска вперше стала районним центром.
  Довоєнний період розвитку району характеризується становленням суспільно-колгоспних відносин, започаткуванням артільного руху, створенням перших промислових і переробних підприємств на територіях.
  Напевне, багатьом з нас відоме саме з тих пір слово "комуна", яким і досі дехто ще називає Новогригорівку та Новопетрівку, де артільний рух набув у ті часи особливої активності.
  Суворим періодом історії краю стала окупація під час Великої Вітчизняної війни. Наші земляки відзначилися як на фронтах битв, так і трудовими звитягами та силою волі до життя в глибокому тилу.
   Вогненним смерчем прокотилася лінія фронту територією нинішньої Мар"янівки, залишила по собі десятки братських могил в кожному населеному пункті.
  Та все поруйноване війною активно відбудовувалося у післявоєнний період. Запрацювали заводи, у кінці 50-х років на села прийшла електрика. 70-ті стали початком уранової ери в історії району - на карті з'явилося селище міського типу  Смоліне, запрацювала перша на території шахта з видобутку уранової руди.
  У той же період набуло розвитку сільське господарство, примножуючи таким чином повоєнну славу 13 Героїв Соціалістичної праці з Великої Виски. Значних висот трудової і творчої звитяги здобули за цей період сотні наших земляків у різних сферах діяльності.
   Уже в наш час на карті району з'явилися перші газифіковані населені пункти. Блакитне паливо прийшло у Смоліне і Березівку. Там же, у Смоліному, стали до ладу дві нові сучасні газові котельні. Відновлено школу в Плетеному Ташлику, реконструйовано школи в Хмельовому, Оникієвому, змінився на краще зовнішній вигляд і зміцніла матеріально центральна районна лікарня. Активізуються громади.
  У кожному населеному пункті району сьогодні діють громадські організації, разом з владою працюючи над залученням позабюджетних, коштів у розвиток територій. Серед найдієвіших - громади Оникієвого, Новогригорівки, Паліївки, Якимівки, Лозуватки, Малої Виски, Мар’янівки та інші. Міцніє і місцеве самоврядування.
                 
    Поступово район знову стає аграрно-промисловим. Усі ми нині є сучасниками початку роботи ще однієї шахти по видобутку  руди - Новокостянтинівської. У Смоліному щойно відкрито потужний елеватор. Ось-ось має розпочатися будівництво заводу з виробництва ядерного палива. Нового імпульсу набуває у своєму розвитку хлібо­приймальне підприємство у Малій Висці. Флагманом лісової галузі краю є Державне підприємство "Оникіївський лісгосп".
       
     Дедалі ошатнішим стає райцентр - місто Мала Виска, де, до речі, вже рік працює цех з переробки пожнивних решток і виробництва нового альтернативного виду палива - пелетів. Це паливо вже нинішнього року планується використовувати у нових котлах для обігріву Копанської і Хмелівської шкіл. Таким чином, у районі дедалі активніше застосовуються енергозберігаючі технології. І це, безумовно, позитивна прикмета сучасності. Ці та інші заходи передбачені програмою "Центральний регіон-2015”, галузевими програмами, прийнятими районною радою.  
   З 7-ї ранку на стадіоні райцентру розпочався ярмарок сільгосппродукції, яку представили як фермери, так і приватні підприємці, а також майстри декоративно-ужиткового мистецтва,  якими   багата Маловисківщина.
    
                      

  Розмаїттям барв яскравіли "курені" територій, які також привезли на свято все краще, що мають: хліб і здобу, свої страви і напої, овочі і фрукти, вишиті рушники, картини, вироби з дерева та багато іншого. І, звісно ж, веселощі, музику і українську пісню, чим гостинно вітали голову райдержадміністрації Валерія Палія і голову райради Світлану Сосновську. 
 
                           
             
   Тут же діяли виставка "Маловисківщина очима художників" та виставка історії району, проходили майстер-класи та відбувалися інтерактивні ігри для дітей.
    
                       

   Одночасно з ярмарковими приємними клопотами бажаючі могли подивитися, як на імпровізованій сцені просто на футбольному полі проходив фестиваль української пісні "Співуча Вись".
  Але, кульмінаційним епізодом свята стала, хода з величезним рушником дружби, який складався з двометрових рушників, вишитих на кожній території.   

                        
 
  Представники цих територій, керівники і колективи організацій та установ району разом з керівниками райдержадміністрації та районної ради, учасниками танцювальних дитячих колективів та з духовим оркестром військових з обласного центру колоною з вулиці Жовтневої зайшли на стадіон.
   Після того, як на сцені встановили зображення герба і прапора району та "ювелірного" виступу військових музикантів розпочалася урочиста частина. Маловисківщину і жителів району зі святом вітали голова РДА В.Палій і голова райради С.Сосновська, представники облдержадміністрації, сусідніх районів, військові. За активну участь у ярмарку, конкурсі представленні територій та фестивалі української пісні кожен учасник отримав відповідну відзнаку районного рівня, а кращі з кращих - і обласного. А по закінченні урочистостей відбувся святковий концерт.

                          
 
   За численними відгуками городян і гостей, свято вдалося. І задоволення від побаченого, почутого і... відчутого на смак (адже на те ж він і ярмарок, щоб і  поторгуватися, і "товар" скуштувати, і повеселитися!) отримав кожен, хто цього бажав.
   Вдалим виявився і своєрідний експеримент - влаштувати і ярмарок, і все інше саме на стадіоні, компактно, в одному місці. Не заважала і погода - вперше за останні дні не дощило. А в якусь мить із-за хмар навіть визирнуло сонце, - напевне, розбуджене веселим ярмарковим гамором.


 
Місцевим радам
Кадровим службам Збірка практик – переможців конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування» 2014 року Роз'яснення щодо діяльності архівних установ районуПорядок нагородження районними відзнакамиПро обласний конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядуванняМетодичні рекомендації щодо підготовки проектів і програм розвитку місцевого самоврядуванняПосібник по створенню центру місцевої активності для розвитку громадиІнструкція з діловодстваПоложення про всеукраїнський конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування(нова редакція)"Антикорупційне законодавство Законодавство про службу в омсПро подання декларації про доходи та майновий стан Про обробку персональних данихНюанси використання службового автомобіля Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Фаза - III

Copyright MyCorp © 2020